2003 - ďalší spor medzi KDH a ANO otriasol vládnou koalíciou. Išlo o kauzu nezákonného odpočúvania denníka SME a predsedu ANO Pavla Ruska. Ten žiadal odstúpenie ministra vnútra Vladimíra Palka z KDH.
2003 - KDH podalo žalobu na Ruska na ochranu svojho mena, keď šéf ANO naznačil, že kontroverzný podnikateľ František Mojžiš financoval KDH.
5. august 2003 - Dzurinda svojimi vyjadreniami odštartoval kauzu skupinka. V jej dôsledku z vlády a SDKÚ odišiel Ivan Šimko aj podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková a ďalší poslanci SDKÚ, vláda sa definitívne stala menšinovou. V tomto spore premiéra nepodporilo KDH ani SMK.
2004 - Slovensko sa stáva plnoprávnym členom NATO a EÚ, považuje sa to za úspech vládnej koalície.
júl - september 2005 - kauza zmenky predsedu ANO viedla k ultimatívnej požiadavke KDH na odchod Ruska z vlády. Dzurinda jej vyhovel a Ruska z vlády odvolal. Väčšina bývalých Ruskových poslancov v ANO na čele s Ľubomírom Litnerom sa zaviazala podporovať kabinet.
september 2005 - opozícia zablokovala parlament, ktorý nebol dlhodobo uznášaniaschopný. KDH a SMK požadovali vypísanie predčasných volieb. Situáciu vyriešil nečakaný odchod dvoch poslancov z HZDS, ktorí začali hlasovať s vládou. Spolu s nahrávkami, ktoré zverejnil Rusko, to podporilo úvahy o kupovaní poslancov vládnou koalíciou.
7. február 2006 - SDKÚ odmietla podporiť zmluvu o výhrade svedomia. KDH, pre ktoré ide o kľúčovú otázku, opustilo vládnu koalíciu a premiér Dzurinda vyjadril ochotu vypísať predčasné voľby.